Rusya ile vizesiz dönem başlıyor
 Türkiye ve Rusya Federasyonu arasında karşılıklı vizesiz seyahat 16 Nisan 2011 günü yürürlüğe girecek ilgili anlaşma ile başlayacak. Böylece Türkiye’ye vize uygulamayan ülke sayısı 58'e yükselmiş olacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya’ya geçen yıl gerçekleştirdiği ziyarette, Rusya ile Türkiye arasında vizelerin kaldırılması için görüş birliğine varılmıştı. Türkiye’ye vizeyi kaldıran Rusya, ABD ve AB’ye vize uygulamayı sürdürüyor.

Diplomatik pasaportunun hamilileri 5 Kasım 1999 tarihli diplomatik pasaportu ile vizesiz seyahatlere dair Rus-Türk hükümetlerarası anlaşması uyarınca vizesiz olarak girebilecekler. Ancak, diğer ülkedeki toplam kalış süresi yüz seksen (180) gün izinde doksan (90) günü aşamayacak. Kazanç getirici faaliyetlerde bulunmak, eğitim kurumlarında öğrenime devam etmek veya diğer sebeplerle otuz (30) günden daha uzun süreli ikamet gerektiren durumlar dahil her bir ülkenin vatandaşları diğer ülke topraklarına, bu ülke mevzuatına uygun olarak tanzim edilen geçerli belgeler ve vizeyle girebilecekler.
Uygulamayla bu yıl Türkiye’ye gelen Rus turist sayısının da 3 milyondan 4 milyona, Türkiye’den Rusya’ya gidecek Türklerin sayısının ise 300 binden 500 bine çıkması bekleniyor.
Anlaşma uyarınca her iki ülke vatandaşları 90 gün içinde 30 günü geçmeyen seyahatlerinde vize uygulamasına tabi olmayacak. Öte yandan, Rusya ile vizesiz döneme geçilmesinin ardından Türkiye’ye vize uygulamayan ülkelerin sayısı 58'e ulaşacak. Özerk bölgelerle beraber Türkiye’ye vize uygulamayan ülke sayısı ise 64 olarak belirtiliyor.
 
Türkiye’ye vize uygulamayan ülkeler
 
Antigua, Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya, Ekvator, El Salvador, Fas, Fiji, Filipinler, Guatemala, Gürcistan, Haiti, Hırvatistan, Honduras, İran, Jamaika, Japonya, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova, Kosta Rika, Libya, Lübnan, Makedonya, Maldivler, Malezya, Mauritius, Nikaragua, Palau Cumhuriyeti, Paraguay, St. Lucia, St. Vincent-Grenadines, Sırbistan, Singapur, Solomon Adaları, Sri Lanka, Suriye, Svaziland, Şili, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu, Uruguay, Ürdün, Venezuela, Yemen.

Haberler